İzmir Çift Terapisi / İzmir Çift Terapisti

evlilik terapisti izmir header

İzmir Çift Terapisi

Çift Terapisi Nedir?

Çift Terapisine İhtiyacımız Olduğunu Nasıl Anlarız?

Çift olarak çok iyi anlaşabildiğimiz konuların olmasının yanında yeri gelir birbirimizi hiç tanıyamadığımızı düşündüğümüz anlaşmazlıklar da yaşarız. Anlaşabilmek kadar farklı fikirlere sahip olmak da bir o kadar normaldir. Burada önemli olan o farklılıklara ve anlaşmazlıklara saygı duyabilmek, birbirini kırmamak ve incitmemektir.

Çiftlerin yaşadıkları problemler çözümlenemediğinde birike birike öyle bir hale gelmektedir ki birbirini çok sevenler onlar değilmişçesine birbirlerini kırmaya, birbirlerine hakaretler etmeye başlarlar. Bu durumlar hemen hemen hepimize tanıdık gelmiştir.

İşte bu noktada çiftler, içinde bulundukları ilişkide çözülmesi zor bir sorunla karşılaştıklarında veya duygusal açıdan bir problem yaşadıklarını hissettiklerinde çift terapisine ihtiyaç duyabilirler.

Siz de daha önce hiç ikili ilişkinizde anlaşılamadığınızı hissettiğiniz, ortada var olan problemi bir çözüme kavuşturamadığınızın farkına vardığınız durumlar yaşadınız mı?

Kişi özellikle romantik açıdan bağlı olduğu biriyle çözümleyemediği bir problem yaşadığında kendisini çıkmazda hissedebilmektedir. Bu durumda başka birinin desteği kişiye iyi gelebilmektedir. Bu noktada destek almak oldukça normal bir durumdur.

İzmir Çift Terapisi Nedir?
Çift terapisi, kişinin kendisini çıkmazda hissettiği ve bu sorunları çözümleyemediği ilişkilerde problemin anlaşılıp, dönüştürülmesine yardımcı olan pozitif bir etki ile tarafları ortak bir noktada buluşturmayı hedefleyen partnerlere eşit açıdan yaklaşan bir psikoterapi çeşididir. Çift terapisinde kimin haklı kimin haksız olduğu değil ilişkinin ihtiyaçları hakkında gizlilik çerçevesi içerisinde konuşulmaktadır. Bu nedenle çift terapisi tamamen objektif bir bakış açısı ile terapi ekollerini uygulamaktadır.

Hangi Konularda İzmir Çift Terapisine Gidebiliriz?
• Yas
• Akrabaların, anne ve babaların evliliğe müdahalede bulunması ve çiftlerin doğru sınırı çizememesi
• Aldatılma
• Eşler Arasında Yaşanan Cinsel Sorunlar
• Eşler Arasında Yaşanan İletişim Sorunları
• Evlilik Problemleri
• Duygusal İstismar (ihmal/şiddet)
• Alkol ve Madde Kullanımı
• Boşanma
• Çocuk Yetiştirilmesi ile İlgili Sorunlar
• Bağlanma Korkusu
• Çiftler Arasında Güven Eksikliği

Bunlar gibi ve daha pek çok durumda problemler iyice kronik bir hal almadan İzmir çift terapisti ile iletişime geçebilirsiniz.

Çift Terapisi Nasıl Gerçekleştirilir?
Her ilişkinin dinamiği farklı olduğu gibi her çift terapisinin de gidişatı farklı olmaktadır.

Öncelikle ilk seansta çiftler aynı anda seansa girer ve çift terapistinin gözlemiyle bireysel veya çift olarak devam edip etmeyecekleri ile ilgili bilgi verilir. İlk seansta ilişkinin hikayesi, aile yaşantısı gibi bilgiler çiftlere ayrı ayrı sorulur ve detaylı bir hikaye elde edilir.

Çift terapisinde özellikle önemli olan çiftlerin birlikte katılım sağlamasıdır. Fakat bazı gerekli durumlarda İzmir en iyi psikolog çiftleri ayrı ayrı da görmeyi tercih edebilmektedir. Yine gerekli durumlarda bazı ev ödevleri gibi sorumluluklar kişilere verilebilmektedir. Bunların uygulanmasının çiftlere oldukça fayda sağladığını söyleyebiliriz.
İlişkinin ihtiyaçları belirlendikten ve ilişki dinamiği elde ettikten sonra seanslar sonlandırılabilir veya tamamen bireysel terapiye de dönebilir.
Çift terapisi bireylere karşı oldukça objektif bir tutum sergiler. Bu sayede çiftler sorunlarını kolaylıkla açık bir şekilde ifade edebilir ve sorunların çözümlenebilmesi için sağlıklı ortam sağlanmış olur.

 

İzmir Çift Terapisi Faydaları Nelerdir? İzmir Evlilik Terapisi Faydaları Nelerdir?
• İzmir evlilik terapisti sadece o an var olan problemi değil sonrasında da ortaya çıkabilecek problemleri aşabilmeyi sağlamaktadır.
• Çiftlerin her birinin birbirinin ilişkideki ihtiyaçlarını görmesini, birbirlerini fark etmelerini sağlamaktadır.
• Birbirini yok saymadan yakınlık kurabilmelerini sağlar.
• Birbirini kısıtlamak yerine birbirine alan açıcı şekilde çift deneyiminin yaşanmasını sağlar.
• İlişkideki problemlerle baş etme yöntemlerini daha sağlıklı hale getirmeleri sağlanmaktadır.

Evlilik terapisine başlamak kolay bir karar değildir, kendi özel aile tartışmalarının başka biriyle konuşulması, başka birinin önünde tartışılması kişinin hoşuna gitmeyebilir. Fakat terapistin amacı gizlilik çerçevesinde problemleri konuşabilmeyi, çözebilmeyi sağlamaktır.

Ayrıca evlilik terapisine sadece bir problem olduğunda gidilmez. Evliliğinizi tazelemek, bakıma sokmak için de gidebilirsiniz.
Evlilik büyük bir çiçek bahçesidir. Problemleri neyse boş ver diyerek geçiştirdikçe her seferinde bir çiçeğiniz solar. Bahçeniz tamamen kurumadan gerekli önlemleri almak için İzmir psikolojik destek almayı düşünebilirsiniz.

İzmir Bilinç Psikoloji Danışmanlık Merkezi bünyesinde en iyi psikolog ve en iyi pedagog ile izmir aile danışmanı hizmeti vermektedir. Siz de İzmir evlilik terapistine veya İzmir çift terapistine başvurmak isterseniz hemen bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir