İzmir öğrenme güçlüğü – Disleksi alanında Bilinç psikoloji danışmanlık merkezi olarak İzmir’de ikamet eden ve öğrenme güçlüğü – Disleksi alanında bilgili ve deneyimli uzman ekip ile sizlere üst seviyede başarılı hizmetler sunmaktayız. İzmir’de Psikolog Aliye KUT ve ekibi sizler için üst düzey eğitim ile öğrenme güçlüğü- Disleksi alanında hizmet vermeye devam etmektedir.

İzmir Öğrenme Güçlüğü – Disleksi Psikoloğu

İzmir’de öğrenme güçlüğü- disleksi alanlarında hizmet arıyorsanız, İzmir bilinç psikoloji ailesi olarak sizlere en iyi desteği vermek öncelikli hedefimizdir. Şimdiye kadar sayısız sertifika ve yıllardır edinilen tecrübelerle uzman kadromuz öğrenme güçlüğü- disleksi alanlarında başarılı bir şekilde danışmanlık hizmeti vermiştir ve bu alanda hizmet vermeye devam etmektedir. İzmir öğrenme güçlüğü- Disleksi tanısı veya eğitimiyle ilgili psikolog arıyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Öğrenme Güçlüğü – Disleksi Hakkında Bilgiler
Disleksi; çocuğun yaş, zeka düzeyi ve aldığı eğitim ile ilişkili okuma, yazılı anlatım ve matematik düzeyinin beklenenin önemli ölçüde altında olmasıyla tanısı konulan bir bozukluktur.

Türleri ;

–  Disleksi (Okuma güçlüğü),
–  Disgrafi (Yazma güçlüğü),
–  Disgrafi (Aritmetik güçlük)

Ne zaman tanı konulur?

Genellikle ilkokul 1. Sınıf 1.dönem sonunda yönlendirme yapılır. Ancak belirtileri daha çok 4 yaşlarında kreş veya anaokulunda görülür.

Nedenleri nelerdir?

–  Anne baba tutumlarının etkisi
–  Gelişim dönemlerindeki süreçler ( uyaran eksikliği vb.)
–  Beyin hasarı ( zeka düzeyini etkilemesi )
–  Genetik etkenler
–  Nörolojik fonksiyonlarda bozukluk

Bu belirtilerden biri, birkaçı veya hepsinin etkileri de görülebilir.

Belirtileri nelerdir?

Okul öncesinde;

–  Konuşmada gecikme
–  Kelimeleri yanlış söyleme ( Portakal- Porkatal )
–  Harf yutma ( Bardak – badak, su-tu vb. )
–  Oyunları sürdürememe, çabuk sıkılma veya yarım bırakma
–  Motor becerilerde zorlanma ( Bağcık bağlayamama, kıyafet giyememe vb.)
–  Şekilleri veya sayıları ters çizme
–  Sınırlı alan boyamasında zorlanma
–  Dikkati uzun süre sürdürememe
–  Benzer özellikli şeyleri fark edememe, ayırt edememe
–  Sözel yönergeleri anlamada ya da takipte zorlanması
–  Sağ-sol kavram karışıklığı yaşaması vb.

Okul çağında;

–  Yaş grubuna göre zayıf okuması
–  Problem çözmede güçlük yaşaması
–  Birden fazla yönergeyi anlama ve takipte zorluk
–  Hafızanın düşük olması (kısa süreli hafıza, görsel ve işitsel)
–  Sayı ve harfleri ters algılama/karıştırma ( örn: b-d / p-b / 6-9/ 14-41 vb.)
–  Hecelerin seslerini karıştırmak ya da sessiz harflerin yerini değiştirmek
–  Sıklıkla yazım hatası yapmak
–  Yazı yazmada zorluk ve çabuk sıkılmak
–  Motor becerilerde güçlük
–  Yön ve zaman kavramlarında problem yaşama (yukarı-aşağı / saat, gün,ay,yıl)

Tedavi edilebilir mi?

Özel öğrenme güçlüğü yaşayan çoğu bireyde dikkat eksikliği de gözlemlenir. Buna ilişkin psikiyatrist tarafından uygun görülen ilaçların kullanılmasının yanı sıra bireysel eğitimde tedavide son derece önemlidir. Dikkat düzeyi normal düzeyde olan ve ilaç kullanımı şart görülmemiş bireylerde ise bireysel eğitim ile yaşadığı güçlüğün etkileri minimal seviyeye indirilir. Bu sonucun sağlanması da ancak doğru bir eğitim ve tedavi ile mümkündür.  Psikiyatrist ve psikolog iyice araştırılmalı ve alanında uzman kişiler tercih edilmelidir.

Tedavi yöntemi nedir?

Cas zeka testi ile bireyin bilişsel alanlarında güçlü ve zayıf olduğu yönleri tespit edilir. Akademik anlamda ise özel öğrenme bataryası ile okul düzeyindeki durumu belirlenir. Her iki sonucun sağlaması yapılarak çocuğunuza en uygun bilişsel müdahale programı uygulanır.
Unutulmamalıdır ki bireyin yaşadığı bu zorluk sadece psikolog, psikiyatrist ya da öğretmenle giderilmez. En önemli basamaklardan biri de ailedir. Eğer aile işbirliğine ve gerekli görülen yaklaşımların değiştirilmesine hazır değilse tarafımızca herhangi bir eğitim ve tedavide söz konusu olmayacaktır. Tedavi zincirimiz Psikolog+Çocuk+Aile üçleminde gerçekleştirilir.

Neden bizi tercih etmelisiniz?

Uzun yıllardır öğrenme güçlüğü – disleksi terapisi konusunda çalışmalar yapan ve geliştiren Aliye Kut, bir çok sertifikasıyla başarılarını kanıtlamış ve pek çok aileye güzel dokunuşları olmuştur. Siz de bizimle iletişime geçerek, hızlı sonuç veren terapilerimizi deneyimleyin.