İzmir evlilik terapisti ve psikolojik danışmanlık merkezi olarak İzmir’de ikamet eden, evlilik terapisi için psikolog ihtiyacı olanlara yıllardır üst seviyelerde başarıyla hizmet vermekteyiz.  Psikolog Aliye Kut ve ekibi, sizler için İzmir’de üst düzey evlilik terapisi ve psikolojik danışmanlık hizmetleri sunmayı hedefleyerek mutsuz evlilikler tersine dönüştürmektedir.

İzmir Evlilik Terapisti ve Çift Terapisi Psikiyatri

Şimdiye kadar sayısız sertifika ve yıllardır edindiği tecrübelerle psikolog Aliye KUT pek çok evlilik ve çift terapisi isteyen çiftlere başarılı bir şekilde danışmanlık yapmış ve bu çiftleri mutlu etmiştir. İzmir evlilik ve çift terapisi için terapist arayışındaysanız Bilinç psikoloji danışmanlık merkeziyle iletişim kurarak doğru adresten destek almaya başlayabilirsiniz.

izmir evlilik terapisti

Evlilik ve Çift Terapisi Hakkında Bilgiler

Evlilik ve çift terapisi, çiftler arası iletişimde değişim ve gelişim ile çiftler arasındaki uyum veya uyumsuzlukta doğru ilişki nasıl kurulmalı? üzerine çalışan psikoterapi’nin bir dalıdır. Evli çiftler zaman zaman tartışmalar yaşayıp, zor ve sıkıntılı dönemler geçirebilirler. Evlilik ve çift terapisi ile amaç, aile içi ya da çiftler arasında yaşanan zor ve sıkıntılı dönemleri ele alıp, anlaşmazlıkların çözülebilmesi ve aile üyelerinin sağlıklı yönde değişmeleri ve gelişmelerinin sağlanmasına yardımcı olmaktır. Aile içi ilişki düzenlenmesinin yanı sıra diğer insanlar ile ilişki düzenlenmesi de amaçlanmaktadır. Evlilik terapisi almanın önemi ise son yıllarda artış göstermeye başlamıştır.

Evliliğin başlangıcından itibaren ve tüm evlilik süresince eşler, sıkıntılı ve zorlandıkları bu durumlardan kurtulabilmek için ciddi bir değişime ihtiyaç duymaktadır. Terapist, çiftlerin birbirlerine yardımcı olabilmeleri için gerçekçi ve yapıcı yollar bulmalarına yardımcı olur. Evlilik terapisti her bir ferdin sıkıntısını aile sistemi içinde ayrı ayrı değerlendirir. Evlilik terapisi çiftlerin hayatında farkındalık üzerine uzun süreli olumlu etki bırakır. Evlilik ve aile terapisi alan fertler, kendilerinin ve diğer aile üyeleri hakkında çok daha fazla şey öğrenmektedir. Evlilik ilişkisinde fertlerin birbirleri ile kurdukları yakın ilişki terapi ile desteklenmektedir. Her çift evlilik süresince sorunları çözme becerileri edinmeleri ile birlikte sadece o an yaşananlara çözüm üretilmesine değil ileride evlilik süresince yaşanabilecek zor durumlara da çözüm  sağlanmasına evlilik terapisi alarak mümkün kılmaktadır.

Evlilik ve ilişkiyi duygularla özetlersek;

Kimileri düşler evlenmeyi kimileri ise evlenmeden mutlu bir beraberlik sürdürmeyi.

Peki, siz bunun neresindeniz?

Cenneti yaşarken;

Çok mutluyum.
İyi ki hayatımda, onunla uyanmak bambaşka.
Onsuz bir hayatı düşünmek katlanılamaz.
Eşimi seviyorum ve her dakika özlüyorum.
Zaman geçtikçe her şey onunla daha da güzelleşiyor.
Hiç bu kadar iyi hissetmemiştim hayatta.

Alabora olurken;

Bu adamla / kadınla mı evlendim?
Beni önceden anlardı şimdi dinlemiyor bile!
Benimle  ilgilenmiyor artık.
Aaa ama çok bakımsız, kaç kez uyardım umursamıyor isteklerimi.
Of! Seks hayatımız eskisi gibi değil, çok az.
Artık cinsellikte çok bencil sadece kendi isteklerini önemsiyor.

Yaşamda temel gereksinimlerimiz sevilmek ve anlaşılmak. Sevginin bizi beslediği, tutkuyu derin yaşadığımız ve bizi her daim anlayan biri ile içimiz ısınır. Ancak zamanla sevgisinin azaldığını hissettiğimizde bizi anlamayı da bıraktığını fark ederiz. Çünkü değersizlik hissi bize eşlik etmeye başlar ve bu psikoloji kendimize ‘Sorun bende mi?’ diye düşündürür. Oysaki durum böyle değildir ama bu olumsuz duygu bizi o kadar sarmalar ki biz de karşı tarafı anlamayı bırakırız. Çünkü korkularımız artık iş başındadır ve bizi ele geçirmiştir.

Bu saate kadar neredeydin?

Niye benimle ilgilenmiyorsun eskisi gibi?

Neden değiştin?

Sürekli beni ikinci plana itmenin sebebi nedir?

Bana neden zaman ayırmıyorsun, başkası mı var hayatında? vb. yakınmalarımız bizi ve karşı cinsi yormaya başlar. Var olan sevgi ve saygı da böylece tükenir gider. Burada kaçırdığımız şey ise birbirimizi duymaktır. Elimizde olan şeyler ise sadece zannettiklerimiz. Onun senin hakkında zannettikleri senin onun hakkında zannettiklerin. Peki ya kaçırdıklarımız?

İşte evlilik terapisi bu durumda çok büyük bir öneme sahip olduğu gibi çift terapisi evlilik yapmayı düşünenler için de çok önemlidir. Birbirinizi doğru adımlarla anlamak, yeniden bir olmak istiyorsanız;

İşte o zaman uzman bir terapist eşliğinde birbirinizi gerçekten duymaya, anlamaya ve onarmaya ihtiyacınız vardır.

İzmirde evlilik terapisti veya çift terapisi hizmeti arıyorsanız Bilinç psikoloji merkezi bu konuda sizlere en iyi terapi hizmetini sunmayı hedeflemektedir.

izmir evlilik terapistleri

Evlilik ve Çift Terapisi Kimler Alabilir?

Evlilik ve çift terapisi;

 • İlişkilerinde sorunlar yaşayan çiftler
 • Boşanma aşamasında olan çiftler
 • İlişkilerini güçlendirmek isteyen çiftler

bu terapi yönteminden faydalanabilir.

Evlilik ve çift terapisinin çok fazla durumda faydaları vardır. Evlilik ve çift terapisi diğer psikolojik sorunlarınızın tespitini de sağlayarak hayat standartınızı ve ruh sağlığınızı korumanıza fayda sağlar.

Evlilik ve çift terapisi hangi problemlerde daha çok ihtiyaç sebebidir:

 • Evlilik problemleri,
 • Boşanma,
 • Sağlıklı çift ilişkileri,
 • Çocuk,
 • Ergen ve yetişkin psikolojik rahatsızlıkları,
 • Çocuk ve ergen davranış bozuklukları ve okul dönemi sorunları,
 • Fiziksel rahatsızlıklar,
 • Alkol ve madde kullanımı,
 • Aile ferdi kaybı ve buna bağlı travmalar,
 • Duygusal istismar,
 • İhmal ve şiddet,
 • Aile fertlerinden birinin anksiyete ve depresyon gibi duygusal bozuklukları,
 • Ebeveynlik becerileri,
 • Evlat edinme,
 • Ebeveyn üvey çocuk ilişkileri,
 • Üvey çocuğu bulunan aileler,
 • Psikoseksüel sorunlar,
 • Travma sonrası destek,
 • Göç eden aileler,
 • İş stresi,
 • Ekonomik problemler vb.

Terapist birçok durumda, tespit ettiği problemlerin çözümüne ek olarak başka terapi ekollerine de başvurabilmektedir. Hatta bazen evlilik terapisi İzmir bölgesinde ve tüm Türkiye’de yasal olarak örneğin boşanma vb. durumlarda önerilmektedir.

Evlenmeden Önce Evlilik Terapisti Seansı Alınabilir Mi?

Evlilik kararı almak hayat düzenini belirleyecek önemli bir karardır. Bu sebeple evlenmeden önce çiftlerin iyi bir temel için evlilik terapisi alması mümkündür. Terapi boyunca gözlemlenecek ve ortaya çıkacak durumlarla çiftler birbirleri ve kendileri hakkında kişilik değerlendirmeleri yapabileceklerdir.

izmir aile terapisi

İzmir Evlilik Terapisti Seans ve Fiyatlarımız

2023’te evlilik terapisi ücretimiz 800 TL olarak belirlenmiştir.

Evlilik ve Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Evlilik ve çift terapisi uygulamanın pek çok değişik yöntemleri vardır. Bazen tüm aile fertleri aynı anda bir araya gelirken, çoğunlukla terapist aile fertlerini çift ya da tek tek görebilir. Bazı durumlarda başka evlilik terapistleri de seanslara katılabilir.

Özellikle çocuk odaklı İzmir evlilik terapisi uygulamalarında, terapist bazı durumlarda çocukların öğretmenlerinden, okul rehberlik servisi uzmanlarından veya sosyal hizmet uzmanlarından görüş alabilir ve çoğuyla kontrollü görüşmeler yapabilmektedir.

Evlilik ve çift terapisi, problemlerin büyüklüğüne ve derinliğine bağlı olarak değişkenlik göstermekler beraber genellikle 8–24 seans olarak yapılmakta ve seans süresi 60-70 dakika aralığında sürmektedir. Evlilik terapisti İzmir ve diğer il ve ilçelerde her seans tüm aile fertlerini çağıra da bilir veya çağırmamayı da tercih edebilir. Terapistin çalışma yöntemine, aileye veya çifte göre değişkenlik gösteren bir süreçtir.

İzmirde Evlilik Terapisti Olarak Bizi Neden Tercih Etmelisiniz?

İzmir aile ve evlilik terapistleri arasında, uzun yıllardır evlilik terapisi konusunda çalışmalar yapan ve geliştiren İzmir evlilik terapisi psikoloğu Aliye Kut, birçok sertifikasıyla başarılarını kanıtlamış ve pek çok aileye güzel dokunuşları olmuştur. Siz de bizimle iletişime geçerek, hızlı sonuç veren farkındalık terapilerini deneyimleyin.