Hipnoz Nedir? 1 Hipnoz Nasıl Yapılır?

Trans nedir? Hipnoz nedir?
Hipnoz, bir kişinin inançları ile oluşmuş kalıplarda ve hayal gücünde değişkenlik oluşturularak öznel yeni bir gerçeklik yaratılmasıdır.
Hayal gücü ve inanç sistemi hipnoz sürecini oldukça derinden etkiler.

Hipnoz ne değildir?
Hipnoz sihir veya büyü değildir. Hayal gücüne bağlı olarak gelişen bir zihinsel durumdur. Yine aynı şekilde, hipnotik telkinler de büyülü sözler değildirler. Her ne kadar yüzyıllar boyunca süregelen bu deneyim sihir ve büyü olarak yansıtılmış olsa da bunu bu şekilde yansıtan bütün uygulayıcılar hem kendilerini hem de uyguladıkları kişileri yansıtmışlardır.

Hipnoz dini bir ritüel midir?
Hayır ve herhangi bir din ile ilişkili değildir. Her ne kadar din adamları ve dini kendi çıkarları için kullanan kişilerce hipnoz teknikleri uygulanmış olsa da dini bir uygulama değildir ve hiçbir dinde de yasaklanmamıştır.

Hipnoz ile zihinde kalıcı hasarlar meydana gelir mi?
Mümkün değildir. Hipnozu art niyetli olarak kullanan kişiler, hipnoz olan kişiye dolaylı olarak zarar verebilmektedir. Fakat hipnozun özünde ‘Fayda sağlamak’ vardır. Bu sebep ile hipnozun iyi amaçlarla kullanılması halinde sağlıklı bir hipnoz deyimi gerçekleşmektedir.

Trans nedir?
Hipnoz, çeşitli indüksiyonlar ile elde edilen telkine yatkınlık gösteren bir tür yapay uyku veya uyku – uyanıklık arası özel durum halidir. Trans da başlı başına bir hipnotik fenomendir.

Trans diye bir şey var mı ve transı kullanarak hipnoz etmek yanlış mı?
Tabi ki trans kesinlikle vardır. Transı kullanmakta yanlıştır demiyoruz. Hipnoz ile trans aynı şey değildir ve hipnoz için trans gerekli değildir.

Transın nasıl bir olumlu etkisi vardır? Ya da olumlu bir etkisi var mıdır?
Tabi ki vardır. En iyi etkisi farkındalığın artmasıdır. Hipnoz olacak kişinin trans halinde “Farkındalık” bilincinin arttığı bir gerçektir. Ancak bu o kişinin hipnoz olduğu anlamına gelmemektedir.

Herkes hipnoz edilebilir mi? Herkes hipnoz olur mu?
Evet. Akıl sağlığı yerinde olan ve zihinde yargılama yetisine sahip belli bir olgunluğa erişmiş her birey hipnotize olabilir.

Her insan hipnoza aynı tepkiyi mi verir?
Hayır. X kişisi 3 dakikada hipnoz olabiliyorsa Y kişisi 7 dakika sonra hipnoz olabilir. Bazı insanlar hızlı hipnoz tekniklerine yatkın iken bazıları ise aşamalı hipnoz tekniklerine yatkındır ve hipnotist de bunun farkına varıp nabza göre şerbet verebilmelidir.

Direnç gösteren biri hipnoz olur mu?
Zor olabilir. Hipnoz olmak istemeyip de direnen kişinin hipnoz olma olasılığı düşüktür ve süre gerektirebilir. Kişinin önce hipnoz olma inancında olması ve rahat olması son derece önemlidir.

Hipnozdan uyanmamak mümkün müdür?
Kesinlikle mümkün değildir. Zira hipnoz bir uyku durumu değildir. Aksine bilinçli zihin ile bilinçaltı arasında net bir köprü oluşturmaktadır. Bu da ancak uyanık bir zihin ile mümkündür. Hipnoz bir ‘uyku’ durumu değil, aslında bilincin farklılaşmış bir halidir.

Hipnoz ile her şey yaptırılabilir mi?
Kişi hipnoz halindeyken kendisine verilen telkinler ile bir yönlendirme gerçekleşir ve bazı fenomenlerin gerçekleşmesini sağlayabiliriz. Bu fenomenleri gerçekleştiren zihni bir filtre işlemi gerçekleştirmez çoğu zaman. Bir halüsinasyon oluşturmasını söylediğimiz de bunun gerçekliğine inandığı için böyle bir deneyim gerçekleşir. Yani zihninde gerçekte olmayan bir şeyin yaptırılması mümkün değildir.

 

Hipnozda bıraktıkları yaşta mı kalınır?

Tabi ki böyle bir şey yoktur. Sizi 5 yaşında yaşadığınız bir travmaya götürdüysek uyandırdığımız da o yaşta kalmazsınız.

 

Hipnozu kim uygulayabilir?

Hipnoz eğitimini almış psikologlar ve doktorlar uygulayabilir. Harici başka kişilerin uygulaması yasak ve tehlikelidir. Ruh sağlığı çalışanı olması önemlidir. Dikkat ediniz ve belge isteyiniz.

 

Hipnoz uygulaması kaç saat sürer?

Bu tamamiyle kişinin hipnoza ne kadar yatkın olduğu ile ilgilidir. En az 30 dk en fazla 1 saat aralığında gerçekleştiği görülmüştür.

 

İzmir psikolog hipnoz yapar mı?

Evet. Alanında uzman izmir psikolog ile hipnoz noktasında destek alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken gerekli eğitimleri tamamlayıp sertifikalarını ve bu alandaki yeterliliğini deneyimler ile pekiştirmiş olmasına bakmaktır.

 

Sizde hipnoz olma arayışındaysanız İzmir Bilinç Psikoloji Danışmanlık Merkezi uzman psikolog ve uzman pedagog ile aile çift terapistleri ile sizlere destek vermeye hazırdır. Randevu için bilgi alabilir ve doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir