Aldatmak Nedir? Aldatma Affedilir mi?

Günümüz ilişkilerinin temel problemleri arasında aldatılma korkusu yatmaktadır. Kişilerin hızla artan güven problemleri ile birlikte partnerinin kendisini aldatmasından şüphe duyarak kendinde sürekli geliştirdiği bir baskı ve tetikte olma hali vardır. Bu neden ile kişi ilişkinin tadına varamadığı gibi var olan ilişkiyi sürekli baltalamaktadır.
Hayatınızda küçükte olsa bir şüphe oluşturduysa partneriniz zihninizde şu sorular eminim beliriyordur.
 • Acaba eşim beni aldatıyor mu? Veya sevgilim beni aldatıyor mu?
 • Acaba başkaları ile yazışıyor mu?
 • Acaba eşim artık beni sevmiyor ve aldatıyor mu?
 • Acaba sevgilimin beni aldattığını nasıl öğrenebilirim?  vb. kaygıya dayalı sorular ilişkinizi ve ruhunuzu olumsuz etkiliyor. Peki bunun için ne yapmanız gerekir? soru cevap şeklinde ilerleyelim.
1. Aldatılma nedir?
   Aldatılma, bir ilişkide beraber olduğunuz kişinin size karşı olan güvenini kötüye kullanarak duygusal veya fiziksel olarak başka biriyle ilişki kurmaya başlamanız demektir.
2. Aldatılma belirtileri nedir?
 •    Davranışların değişmeye başladığını fark etmeniz
 •    Gizliliği arttırması,
 •    İletişim problemleri yaşamaya  başlamanız,
 •    Duygusal uzaklaşmanın gerçekleşmesi
 •    Şüpheli davranışlar
 •    İlgisizlik
 •    Seks hayatınızda azalma
 •    Duygusal manipülasyon aldatılma belirtileri olabilir.
3. Aldatılınca ne yapmak gerekir?
   Ne hissettiğinizi öncelikle anlamaya çalışın. Anladıktan sonra ise o kişi ile açık iletişim kurmak ve kararlarınızı düşünerek vermek sizin son derece belirleyici olacaktır. Ama unutmayın ayrılmak istiyor musunuz yoksa istemiyor musunuz?. Kendinizi tartmadan asla yüzleşmeyin.
4. Aldatıldığımı nasıl öğrenebilirim?
   Şüphelerinizi sevgiliniz ile paylaşmaya başlayabilirsiniz. Örneğin telefonu normalde masaya ters koymaz iken ters koymaya başladığında bunu neden yaptığını sorabilirsiniz. Dürüst iletişim kurmak ve somut kanıtlara odaklanmak aldatılma durumunu anlamanıza yardımcı olabilir. Ama her zaman önceliğiniz durumu anlamaya odaklı olsun tepki verip yargılamaya değil. Aksi halde inkar edilerek manipülasyona da uğratılabilirsiniz.
5. Aldatılmamak için ne yapmam gerekir?
   Açık iletişim dili kurmak, güven inşa etmek, sevginizi hissettirmek, kişiyi yargılamaktan ziyade anlayan ve dinleyen bir yapıda olmak ve ilişkide saygıya önem vermek aldatılmamak için en önemli faktörlerdir.
6. Aldatılmaktan korkuyorum, ne yapabilirim?
   Profesyonel destek almak korkularınızı yenmenizde size destek olabilir. Öncelikle bu korku geliştiyse temelinde değersizlik duygunuzun baskın olduğunu söyleyebiliriz. İzmir psikolog desteği ile size ait duyguların ve bu duyguların neye dair oluştuğu ile ilgili dinamiklerin işlenmesi korkularınızı yenmenize yardımcı olacaktır.
7. Aldatılma affedilir mi?
   Affetmek tabi ki mümkündür, ancak bu süreçte çiftler arasında güçlü bir iletişim ve anlayış gereklidir. Çünkü bilmelidirler ki artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bu sadece aldatılan taraf için değil aldatan kişi içinde öyle olacaktır.
8. Aldatılınca nasıl tepki verilmeli?
   Duygusal iyileşme sürecine odaklanmanız ve duygularınızı anlamanız oldukça önemlidir. Hatta bu anlamda psikolojik destek yani bir İzmir psikolog desteği size iyi gelecektir.
9. Aldatılma acısı nasıl geçer?
   Zamanla geçer belki ama unutulmaz. Zaten bireyden bireye değişen bir süreçtir. Destek almak ve duygusal iyileşme sürecine odaklanmak acınızı hafifletecektir.
10. Aldatılmayı önleyebilir miyim?
  Bu durum tamamen aranızdaki ilişkinizin güçlülüğü ile ilgilidir. Sağlıklı bir ilişkiniz var ise zaten aldatılma olasılığınız çok düşüktür.
11. Aldatmak bir travma mıdır?
   – Aldatmak, ilişkilere ve bireylere bağlı olarak travmatik bir deneyim ne yazık ki olabilir. Sonuçta unutulmayacak duygusal bir hasara neden olur.
12. Aldatılma travması nasıl geçer?
   Psikolojik yardım almak, duygusal destek ve iyileşme sürecine adapte olmak aldatma travmasınının etkilerini üzerinizde azaltabilir. Diyelim ki aldatıldığınız için ayrıldınız ama bundan sonraki ilişkilerinizde çok daha korkak ve güvensiz birine dönüşme halinizde var ya da daha sert ve kuralcı birine de dönüşebilirsiniz.
13. Aldatılmak nasıl unutulur?
  Her şeyin ilacı zamandır. Zamanla etkisi tabi ki geçer.
14. Aldatılmak kader mi?
   Hayır, aldatılmak bir kader değildir; ilişki dinamikleri ve tercihler bu durumu etkiler. Yani seçtiğiniz kişinin kişiliğinin zararlı etkilerini görürsünüz kader ile bu durumun bir ilgisi yoktur.
15. Aldatılınca suç aldatanda mıdır, aldatılanda mıdır?
    Suçlu belirlemek yerine ilişkiyi anlamak ve iyileştirmek burada önemlidir. Bu neden ile suçlu aramanın bir anlamı yoktur.
16. Aldatıldığım için psikoloğa gitmeli miyim?
    Evet, psikolojik destek almak, duygusal iyileşme sürecinizi olumlu etkiler. İzmir psikolog veya İzmir psikolojik danışman aldatılma konusunda size önemli destekler sunacaktır.
17. Psikolog aldatma travmasını çözer mi?
    Psikolog, aldatma travmasıyla başa çıkma sürecinde size önemli bir destek sağlayabilir ve duygusal iyileşmenize katkıda bulunabilir. Sadece bu ilk adımı atmanız önemlidir.
İzmir Bilinç Psikoloji Danışmanlık Merkezi uzman psikolog ekibi ile izmir psikolog, izmir psikolojik danışman, izmir çift terapisti ve izmir pedagog desteği ile her zaman size destek olmaya hazırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir